Drewno kominkowe (pocięte i połupane)

 

DREWNO NA WAGĘ LUB M3

Opalanie drewnem wróciło do łask. W ostatnich latach wiele gospodarstw, zwłaszcza mających możliwość taniego zaopatrywania się w drzewny surowiec opałowy - w tym leśnych i rolnych, zdecydowało się na instalację urządzeń grzewczych opalanych polanami, szczapami. Przyczynił się do tego z pewnością wzrost cen oleju opałowego, gazu i prądu.

Sposoby wyrabiania drewna opałowego i technika kotłów grzewczych opalanych drewnem osiągnęły wysoki poziom rozwoju. Wartość opałowa drewna zależy od jego rodzaju, postaci wyróbki i wilgotności. Pomimo, że drewno opałowe rozlicza się niemal wyłącznie w jednostkach objętości - metrach sześciennych, to zasadniczo jego wartość opałową określa masa właściwa przeliczona na metry przestrzenne. Pewną różnicę w wartości opałowej wykazuje drewno iglaste i drewno liściaste. W przypadku takiej samej masy powietrzno-suchego drewna iglastego i liściastego nieco wyższą wartość opałową ma to drugie. Jeden metr sześcienny drewna bukowego odpowiada 215 litrom oleju opałowego. Pod uwagę trzeba jednak także wziąć korzyści dla środowiska naturalnego wynikające ze stosowania surowca odnawialnego, jakim jest drewno.

Podstawowym zaleceniem jest palenie wyłącznie drewnem suchym. Lakierowane lub impregnowane belki, płyty wiórowe lub sklejka w ogóle się nie nadają. Drewno może mieć najwyżej 20% wilgotności, co uzyskuje się po około dwóch latach suszenia. Świeże, a więc wilgotne drewno dymi i oddaje wilgotność, która osadza się w kominie powodując szkodliwe zawilgocenie.

Stosy drewna należy układać w miejscach suchych i przewiewnych, aby mogły łatwo schnąć. Drewno z różnych lat powinno leżeć osobno, by było wiadomo, jak długo jeszcze ma schnąć. Na magazyn doskonale nadaje się przewiewna szopa. Stos polan można ułożyć także w narożniku ogrodu albo pod samodzielnie wykonaną wiatą lub drewutnią. Można również usypać z nich stertę luzem i przykryć prowizorycznym dachem. W przypadku tradycyjnych stosów, za przykrycie służy zewnętrzna warstwa opału. Gotowe do użytku drewno najlepiej składować w pobliżu domu, aby nie było do niego daleko podczas deszczowych dni.

WARTOŚCI OPAŁOWE:

GĘSTOŚĆ DREWNA:


WAGA DREWNA