Ekogroszek

 

 


 

RETOPAL

 RETOPAL ekogroszek – Powstaje z wyselekcjonowanych węgli o najlepszych parametrach. Wysoka jakość pozwala na stosowanie tego paliwa w kotłach spełniających wszelkie wymagania ekologiczne. Dzięki dbałości o jakość paliwo to cechuje się dynamicznie rosnącą popularnością wśród odbiorców krajowych.

RETOPAL ekogroszek – Został przebadany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Wyniki badań pozwoliły  mu  uzyskać świadectwo na znak bezpieczeństwa ekologicznego . Badania te potwierdzają, iż jest to paliwo spełniające wymagania nowoczesnej, ekologicznej techniki grzewczej.

 

Charakterystyka:

Typ węgla: 31,2

Granulacja: 6-25mm

Wartość opałowa: powyżej 24MJ/kg

Zawartość popiołu: max. 10%

Zawartość siarki: max. 1.0%

 


Ekogroszek to węgiel kamienny, należący do grupy węgli średnich o nazwie groszek – sortymenty zasadnicze wyróżniają dwa rodzaje groszku: Groszek I (ziarna o wymiarach od 16 do 30 milimetrów) i Groszek II (ziarna o wymiarach od 8 do 20 milimetrów). Ekogroszek, według tych sortymentów, zalicza się do rodzaju Groszku II, tyle że jest w odpowiedni sposób uszlachetniony. Warto dodać, że ekogroszek ma niską zawartość siarki, w związku z czym jest bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego.

Aby używać ekogroszku, trzeba posiadać piec wyposażony w palenisko retortowe (oznacza to, że palenie innych materiałów, np. liści, czy śmieci, jest niemożliwe, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia pieca) oraz w podajnik paliwa (jego rodzaj jest w tym przypadku nieistotny). Zakup takiego pieca jest drogą inwestycją, jednak dzięki jego użyciu, ceny ogrzewania są znacznie niższe, w związku z czym warto jest pomyśleć o jego zakupie. Trzeba też dodać, że kotły z podajnikiem są łatwe w obsłudze, a właściwie niewiele ustępują kotłom gazowym lub elektrycznym, których w zasadzie nie trzeba obsługiwać.

Jakie są zalety ekogroszku?

Po pierwsze – jest to jedno z najtańszych paliw opałowych na polskim rynku (tańszy jest tylko miał).

Po drugie – tego rodzaju węgiel wydziela znacznie mniej szkodliwych gazów cieplarnianych, które wpływają negatywnie na środowisko naturalne.  

Po trzecie – ekogroszek nie traci kaloryczności, a dodatkowo jest bardzo wydajny podczas spalania.

Po czwarte – łatwo i tanio się go składuje.

Po piąte – jeśli jest prawidłowo zapakowany, posiada gwarancję odpowiedniej wagi.


 

Ekogroszek jest jednym z najpopularniejszych paliw stałych używanych do centralnego ogrzewania. Klienci, podczas jego zakupu, kierują się głównie jakością i niską ceną tego produktu.